وسایل لازم برای از بین بردن لکه ماست برروی فرش
• یک عدد قاشق یا چاقوی کند که به فرش شما آسیب نرساند.
• آب سرد یا سودا
• مایع ظرفشویی
• کرم اصلاح غیرژلی
• مسواک کهنه
• پارچه سفید تمیز
• سشوآر

۱. اول از همه باید با قاشق یا چاقو و کاملا با احتیاط ماست را از روی سطح فرش بردارید به طوری که به بافت و الیاف نیز آسیبی نرسد. تا حدی این کار را انجام دهید که تقریبا کمتر آثاری از ماست برروی فرش بماند. بعداز هر بار برداشتن، قاشق یا چاقو را کاملا تمیز کنید.
۲. از آب سودا یا آب سرد برای شستن آن قسمت استفاده کنید تا زمانی که کاملا لکه از بین برود. البته ممکن است که کاملا نیز از بین نرود ولی تا حدی که می توانید، انجام دهید.
۳. اگر آب سرد لکه را از بین نبرد، یک دوم قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب سرد مخلوط کنید. سپس آن را با یک پارچه خشک برروی لکه بمالانید تا کاملا از بین برود.
۴. روش دیگر استفاده از کرم اصلاح غیرژلی است. مقداری از آن را برروی لکه بمالید و با استفاده از مسواک کهنه سطح را مالش دهید. از پارچه خشک برای از بین بردن کرم اصلاح استفاده کنید و بعد با استفاده از پارچه مرطوب سطح را تمیز کنید.
۵. بجای استفاده از کرم اصلاح غیرژلی می توانید از هضم کننده های آنزیمی مانند پاک کنند های لکه های مخصوص حیوانات که برای فرش ایجاد شده اند، استفاده کنید. که البته اصولا خیلی از افراد این ماده را درمنزل خود ندارند و لازم نیست که اگر ندارید آن را خریداری کنید.
۶. در ادامه این کارها، اگر بازهم لکه برروی سطح فرش باقی ماند، با آب و دستمال خشک آن را بشورید تا کاملا از بین برود. فقط باز هم تاکید می کنیم که هیچگونه آسیبی نباید به بافت و الیاف آن ها برسد.
۷. در ادامه و در مرحله آخر که کاملا مطمئن شدید، لکه ماست از روی فرش کاملا پاک شده است، بهتر است که با سشوآر محل مورد نظر که خیس شده است را خشک کنید. به هیچ وجه از حالت داغ سشوآر استفاده نکنید، زیرا اگر هنوز هم لکه ای برروی سطح فرش باقی مانده باشد، می تواند باعث جذب بیشتر آن برروی سطح شود.
?نکته:
در انتها هم اگر دیگر به هیچوجه پاک نشد، از یک متخصص مشورت بگیرید یا آن را به یک قالیشویی معتبر (قالیشویی فرش قرمز در خدمت شماست)بسپارید.