8 راز پاک سازی لکه فرش که نمی دانید

رنگ برداری و لکه برداری

با وجود تمام تلاش هایی که ما در زمینه پاک سازی لکه فرش ها انجام می دهیم، فرش ها تنها تبدیل به یک قربانی بی زبان در زیر کفش ها و پاهای ما خواهد شد. دلیل اصلی آن هم آشنا نبودن ما با روش های تمیز کردن  لکه فرش ها و نگهداری از آنهاست. پس بهتر است که تا می توانید رازهای تمیز کردن لکه فرش و نگهداری از آن ها بدانید.

هشت راز تمیز کردن لکه فرش

 1. لکه ها را مرطوب کنید

اما آنها را با پارچه فشار ندهید و یا پارچه را روی آن نکشید. لکه ها را با یک پارچه تمیز، حوله کاغذی یا اسفنج آغشته به شوینده ای مناسب مرطوب کنید. کلید کار در اینجا مرطوب کردن است. با فشار لکه همراه با پارچه می توان آن را کمی خیس کرد. با تکان های پارچه بر روی لکه همراه با فشار، باعث می شوید لکه به درون الیاف و بافت فرش فرو رود و موجب تخریب زودرس فرش گردد همچنین این کار لکه های کوچک را پخش می کند و آن ها را بزرگ تر می کند.

       2.پروتئین و کربوهیدرات

لکه را با نوشابه گاز‌‌دار با یک پارچه بشویید. اگر این کار را نمی‌کنید مقداری سرکه سفید را با آب مخلوط کنید و آن را بر روی لکه اسپری کنید. این محلول را به طور مساوی در همه جای لکه اسپری کرده سپس اجازه دهید  تا  چند دقیقه بماند. بعد با یک اسفنج تمیز محل را پاک کنید تا محلول و لکه پاک شود. ممکن است نیاز باشد این کار را چندین بار انجام دهید تا هم لکه کاملا تمیز شود و هم فرش از محلول پاک شود.

هنگامی که لکه از بین رفت محل را با آب گرم بشویید. از دست های تان برای برس یا فرچه کشیدن فرش استفاده کنید. در آخر حوله و یا پارچه ای تمیز را بر روی محل قرار داده و بر روی آن وزنه بگذارید تا آب باقی مانده در محل را به خود جذب کند و از مشکلات احتمالی دیگر جلوگیری کند. حوله ها را برای یک روز بگذارید روی محل باقی بماند.

 1. از کرم ریش تراشی یا اصلاح استفاده کنید

بهترین راه برای پاک کردن لکه های روی فرش استفاده از کرم اصلاح است. این کرم فقط برای لکه های رنگ موثر است. کرم اصلاح را به طور مستقیم بر روی لکه بزنید و آن را برای حدود 30 دقیقه رها کنید. بعد از 30 دقیقه محل را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید. بعد با اسپری کردن محلول سرکه و آب ادامه دهید سپس محل را با آب گرم شسته و با پارچه ای تمیز خشک کنید.

 1. آدامس خشک شده را با یخ پاک کنید

در خیابان ممکن است بر روی آدامس پا بگذارید ولی میزان چسبندگی و ظاهر ناخوشایند این عمل را درک نمی‌کنید تا آن را بر روی فرش خانه تان ببینید. برای پاک کردن آدامس از روی فرش می توانید از فریزر دو تکه یخ را بردارید و آنها را بر روی آدامس برای 30 ثانیه قرار دهید. بعد از 30 ثانیه از یک قاشق برای بلند کردن آدامس نرم شده استفاده کنید.

 1. مایع ظرف شویی در مقابل روغن

بهترین گزینه برای پاک کردن لکه های روغنی، یک یا دو قطره مایع ظرف شویی در یک فنجان آب است. این مایع همان کاری را با لکه های روغن آنجام می دهد که با چربی روی ظرف ها می کند. این محلول را در بطری ریخته و بر روی لکه‌های روغن اسپری کنید. بعد با پارچه ای تمیز بر روی محل آن را تمیز کنید.

 1. لکه های شمع را گرم کنید

ممکن است شمعی را روشن کنید و موم آب شده آن بر روی فرش بریزد و خشک شود و به بافت فرش بچسبد. برای تمیز کردن این لکه ها می توانید روی آن را پارچه ای سفید و تمیز قرار دهید . اتو را روی آن کشید تا گرم شود در نهایت با کمک چاقویی آن را از رو فرش جمع کنید.

 1. برای نجات فرش از پراکسید هیدروژنه استفاده کنید

اگر بر روی فرش لکه خون باشد، می توانید برای تمیز کردن این لکه ها از پراکسید هیدروژنه استفاده کنید. ابتدا محل را با محلولی از آب و یک شوینده خفیف مرطوب کنید سپس از پراکسید هیدروژنه برای پاک کردن لکه کمک بگیرید. بعد با کمک گرفتن از یک حوله محل را خشک کنید.

 1. آب نبات چسبیده به فرش

اول سعی آن را با استفاده از یک چاقو جدا کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج همراه با محلول آب و صابون ملایم محل را تمیز کنید.

ولی اگر هم این اتفاقات برای فرش شما افتاد و به تکنیک های تمیز کردن و از بین بردن آن ها، آشنایی کامل نداشتید یا اینکه احساس کردید ممکن است با به کار بردن آن ها، باعث آسیب بیشتر به فرشتان شوید، لازم نیست نگران باشید. ما در قالیشویی فرش قرمز دارای تیم متخصصی هستیم که قادر به ارائه بهترین خدمات لکه برداری بوده  و می تواند انواع لکه های موجود را از بین ببرد. فقط کافی است که با شماره 88886445 شرکت فرش قرمز تماس بگیرید.

خدمات تخصصی فرش

 

 

One thought on “8 راز پاک سازی لکه فرش که نمی دانید

 1. عماد says:

  با سلام ممنون از مطالب خوبتون
  سوالم اینه که یک قسمت فوق فرش سوخته و فرش جگری شده به فرش سیاه
  خواستم بدونم چاره ای هست برای رفع این مشکل؟
  نکته:فقط روکش نازکی از فرش سوخته و فقط احساس تغییر رنگ در آن بوجود آمده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *