کارخانه قالیشویی در تهران

کارخانه قالیشویی

قالی جزء جدایی ناپذیر از فرهنگ ایران است. چه از گذشته که زنان با دست پشم گوسفندان را می ریسیدند و با رنگ های گیاهی نخ ها را رنگ می کردند و فرش می بافتند و چه حالا که انواع و اقسام قالی و قالیچه به صورت ماشینی و صنعتی تولید می شود همواره میل و اشتیاق مردم ایران به استفاده از قالی و قالیچه بیشتر شده و باعث افتخار است که در همه جای دنیا قالی را به نام ایران و ایرانی می شناسند.

بدیهی است که تمامی قالی و قالیچه ها باید به صورت دوره ای یا چند سالی یک بار شسته شوند. چرا که انباشته شدن گرد و غبار در تار و پود فرش می تواند سبب ایجاد حساسیت و بیماری کند.

درگذشته فرش ها را به صورت گروهی یا تک نفره با ساده ترین امکانات همچون جارو و پودر رخشویی در حیاط خانه ها پشت بامها و یا کنار نهرها می شستند. اما امروزه با وجود کارخانه قالیشویی و خدمات فراوانی که ارائه می کند کار شستشوی فرش بسیار ساده و سریع شده است.

کارخانه قالیشویی و خدمات آنها

در گذشته مراجعه به کارخانه قالیشویی یک معنا بیشتر نداشت و آن هم شستشوی قالی بود. اما امروزه مراجعه به کارخانه قالیشویی صرفاً به شستشوی فرش محدود نمی شود. چرا که یک کارخانه قالیشویی علاوه بر شستشوی فرش، انواع مبل، موکت، روفرشی و خوشخواب را نیز می شوید و حتی حسب مورد کارهای دیگری همچون رفوگری و ترمیم و بازسازی فرش را نیز انجام دهد.

شستشوی قالی و فرش در کارخانه قالیشویی

شستشوی قالی و فرش در کارخانه قالیشویی بسته به نوع دستی یا ماشینی بودن قالی و همین طور با توجه به جنس و تراکم فرش و موکت و یا پرز موکت و همچنین جنس الیافی که در بافت قالی به کار رفته است متفاوت است و این مسئله از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. روش های شستشوی مختلفی هم  برای انواع فرش ها وجود دارد و همه این ها مستلزم این است که دانش و مهارت تکنسین ها کافی و بروز باشد. در غیر این صورت این امکان وجود دارد که خسارات جبران ناپذیری به فرش وارد شود.

امروزه دیگر قالیشویی یک کارگاه ساده با ابزار ابتدایی و دم دستی نیست پس بسیار مهم است که در انتخاب یک کارخانه قالیشویی  حساس باشید. یک کارخانه قالیشویی استاندارد علاوه بر دارا بودن استادکاران و کارگران دوره دیده و کار بلد، دارای  دستگاه ها و ابزارهای پیشرفته و مکانیزه نیز می باشد که می تواند با استفاده از آنها قالی و فرش را به بهترین شکل ممکن شسته و خشک کند.

در گذشته پودرهای شستشوی خانگی برای شستشوی یک فرش مورد استفاده قرار می گرفته است. اما اکنون در یک کارخانه قالیشویی معتبر از انواع شوینده های مناسب با نوع الیاف فرش استفاده می شود تا عملیات شستشو بدون آسیب به رنگ و بافت فرش صورت گرفته و علاوه بر پاکسازی چرک و لکه ها ، نرمی و لطافت فرش حفظ شده ، از رنگ دادن فرش جلوگیری به عمل آید ، فرش ضد عفونی شده و الکتریسته ساکن تولید ننماید.

یکی دیگر از مواردی که برای شستشوی فرش می بایست در نظر گرفت مسئله خشک کردن فرش است. دیگر همچون گذشته پهن کردن در آفتاب راهکار مناسبی برای خشک کردن فرش نیست . چنانچه فرش برای مدتی طولانی و یا به صورت مکرر در معرض نور خورشید قرار گیرد،  آفتاب موجب رنگ رفتگی و کهنه شدن فرش شده و در صورت تکرار موجب پوسیدگی و  پارگی فرش می گردد.

اینکار علاوه بر اینکه در ایام بسیاری از سال بخاطر شرایط جوی امکان پذیر نیست ، به فرش آسیب رسانده و موجب آلودگی آن میگردد. کارگاه های سنتی که فاقد امکانات مکانیزه خشک کردن فرشها هستند در فصولی از سال دچار مشکل شده و قادر به جوابگویی مردم نیستند . درصورتیکه کیفیت کار و ظرفیت یک کارخانه قالیشویی که دارای خشک کن مکانیزه است تحت تاثیر شرایط جوی قرار نمی گیرد.

 

از این رو در کارخانه قالیشویی بعد از عمل شستن فرش، از روش های مدرن و استاندارد برای خشک کردن آن استفاده می شود. در این روشها  بعد از عملیات آبکشی، فرش یا موکت را در دستگاه های استاندارد آبگیری قرار می دهند تا با نیروی گریز از مرکز اکثر آب آن تخلیه شود. سپس فرش را وارد تونل گرمخانه مکانیزه می کنند. در این تونل دستگاه های گرمایشی وجود دارد که جریان هوای گرم تولید و رطوبت را تخلیه می کنند.میزان گرما و رطوبت در هر نقطه از مسیر این تونل بطور خودکار کنترل می گردد در نتیجه  فرش در طی مسیر این تونل طی یکی دو ساعت ، اندک رطوبت باقیمانده را نیز از دست می دهد  و به این ترتیب فرش در مدت زمان کوتاهی خشک می شود.

نکته مهم در مرحله خشک کردن فرش این است که اگر فرش به درستی و به صورت کامل خشک نشده باشد مشکلاتی همچون قارچ، کپک، تخم گذاری حشرات و پوسیدگی و بیدخوردگی و پارگی فرش را به همراه خواهد داشت.

مسئله دیگری که باید در رابطه با قالیشویی به آن اشاره کرد، تفاوت کارخانه قالیشویی و دفتر قالیشویی است. در حال حاضر سراسر شهر پر شده از دفاتری که ادعای این را دارند که درکار شستشوی قالی بهترین هستند. اما سفارش کار باید به کارخانه قالیشویی سپرده شود و نه به دفتر  قالیشویی.

با وجود این که  یک کارخانه قالیشویی  قدمتی بسیار بیشتر داشته و کل کار شستشو را انجام میدهد گاهی کمتر از یک دفتر خدمات قالیشویی شناخته شده است.

در این میان بسیاری از دفاتر قالیشویی که در محلات حضور دارند از نظرمردم به عنوان کارخانه قالیشویی تلقی شده و یا اینطور وانمود می کنند ولی در اصل نقش بازاریاب و واسطه را بین مشتری و کارخانه قالیشویی بازی می کنند. بعضی از این دفاتر از خدمات گارگاههای قالیشویی غیر مجاز در حاشیه شهرها استفاده کرده و فرش را بعد از شستشو  توسط اینگونه کارگاهها به مشتری تحویل می دهند. در واقع به بیانی دیگر این دفاتر تنها نقش گرفتن سفارش از مشتری و حمل و نقل فرش را بر عهده دارند.

از این رو که اینگونه دفاتر هیچ گونه دخالتی در شستشوی فرش ندارند ، در صورتی که مشکلی پیش آید و یا فرش به خوبی شسته نشده باشد مسئولیتی به گردن نمی گیرند و در حالیکه که خودشان می دانند با قالیشویی های معتبر و دارای مجوز و دستگاه های مکانیزه قرار داد نبستند برای فرار از مسئولیت بهانه های واهی آورده و یا با خلق عناوین جدید برای شستشو سعی می کنند مشتری را به سمت پرداخت پول بیشتر برای شستشوی بهتر ترغیب کنند در حالیکه خود بخوبی می دانند دخالتی در امر شستشو ندارند .

بنابراین نمی توان با دیدن یک آگهی در روزنامه یا تبلیغ سر هر کوچه و خیابان به یک قالیشویی اعتماد کرد. بهتر است قبل از دادن آدرس به قالیشویی و تحویل فرش‌های خود به آن‌ها، کمی حوصله به خرج داده و در مورد قالیشویی که در نزدیکی محل سکونت شما است کمی تحقیق کنید تا بتوانید یک کارخانه قالیشویی معتبر که دارای مجوز از اتحادیه قالیشویی است را انتخاب کرده و امر شستشوی قالی های خود را با خیال راحت به آنها بسپارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *