بیست‌وششمین نمایشگاه فرش دست‌باف در راه است

نشست خبری بیست‌وششمین نمایشگاه فرش دست‌باف با حضور رییس و معاونان مرکز ملی فرش ایران و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

?به گزارش طره به نقل از #مرکز_ملی_فرش_ایران ؛ رییس این مرکز با برشمردن رخدادهای بیست‌وششمین نمایشگاه فرش دست‌باف افزود: این رویداد به یقین بزرگترین رویداد بین‌المللی و جهانی فرش دست‌باف است، چراکه در هیچ زمانی در هیچ کجای دنیا، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان، تجار و صادرکنندگان فرش دست‌باف ایران در این کمیت و کیفیت گردهم نمی‌آیند.

?حمید کارگر ادامه داد: در این نمایشگاه در مساحتی بیش از ۳۰ هزار مترمربع، افزون بر ۷۰۰ تولیدکننده و صادرکننده فرش دست‌باف حضور خواهند داشت و به عرضه دست‌بافته‌های پرتنوع ایرانی می‌پردازند.

?رییس مرکز ملى فرش ایران با اشاره به قطعی شدن حضور بیش از ٩٠ بازرگان خارجی در هفته آینده در تهران برای بازدید و خرید از نمایشگاه بیست‌وششم گفت: آمریکا و ژاپن هریک با ١۴ بازرگان پر تعدادترین مشتریانى هستند که برای پیوند بیشتر با فرش ایرانی در نمایشگاه حضور خواهند یافت.

?رییس مرکز ملی فرش ایران در برشمردن برنامه‌های بیست‌وششمین نمایشگاه فرش دست‌باف با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در حاشیه نمایشگاه فرش گفت:
در مدت برگزارى نمایشگاه همه روزه صبح و عصر کارگاه‌هاى آموزشى براى بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان برگزار مى‌شود که در آن‌ها مباحثى همچون شناخت فرش مناطق مختلف کشور و چگونگى خرید و نگهدارى فرش دست‌باف ارائه می‌شود.

?وى همچنین از برگزارى هفتمین جشنواره فرش برتر خبر داد و گفت: این جشنواره با هدف معرفى بهترین دست‌بافته‌هاى ایرانى و الگوسازى در این زمینه هم‌زمان با نمایشگاه بیست‌وششم برگزار مى‌شود و آثار منتخب در سالن ۵ نمایشگاه به نمایش در مى‌آیند.

?حمید کارگر گفت: در سالن مرکز ملی فرش ایران غرفه نقاشی کودکان با موضوع فرش دست‌باف و با هدف آشنایى کودکان با این هنر-صنعت برپا مى‌شود. همچنین، نمایش فرایند تولید فرش دست‌باف، نمایش همنشینی فرش و مبلمان و دکوراسیون نیز از دیگر برنامه‌هاست.

?وی همچنین از واگذاری غرفه به صورت رایگان به دانش‌آموختگان کارآفرین فرش و دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته فرش طبق روال چند سال اخیر خبر داد و عدم افزایش تعرفه واگذارى غرفه‌هاى تجارى را نیز از ویژگی‌هاى قابل ذکر در نمایشگاه پیش رو دانست.

?رییس مرکز ملى فرش ایران با اشاره به کارکرد فرش ایران در حوزه دیپلماسى هنرى، از رونمایى و گره فرش «صلح جهانى» در حاشیه نمایشگاه خبر داد و گفت:
با تاکید بر پیام ریاست محترم جمهورى مبنى بر آرى گفتن به صلح جهانى، فرشى با این مضمون طراحى شده است که مهمانان و بازدیدکنندگان داخلى و خارجى نمایشگاه نیز بر آن گره خواهند زد و پس از تکمیل بافت مسافر یکى از نهادهاى بین‌المللى خواهد شد.

?وى تصریح کرد در این نمایشگاه از کتاب‌های «مبانی روش تحقیق در فرش دست‌باف»، «فرش و مان» و برخى دیگر از تازه‌هاى نشر در حوزه فرش دست‌باف در کنار فناورى‌هایى همچون استفاده از «واقعیت افزوده» در چیدمان فرش در دکوراسیون رونمایی خواهد شد.
کارگر در پاسخ به پرسشى درباره وضعیت صادرات فرش دست‌باف ایران گفت: بر پایه آمار گمرک جمهورى اسلامى ایران، در ۴ ماهه ابتداى امسال ٨٩ میلیون دلار فرش به بازارهاى هدف صادر شده است که ٧ درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته است.

?گفتنی است؛ بیست‌و‌ششمین نمایشگاه فرش دست‌باف از یکم تا ۷ شهریور با حضور بیش از ۷۰۰ مشارکت کننده از سراسر کشور در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.‏

#طره مجله تخصصی #فرش دست‌باف

2 thoughts on “بیست‌وششمین نمایشگاه فرش دست‌باف در راه است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *