تاثیر جارو زدن بر افزایش عمر فرش

جارو زدن صحیح و مناسب فرش می تواند باعث افزایش طول عمر فرش شما شود. توجه‌داشته باشید که فرشهای خود را یکبار در هفته جارو بزنید.بهتر است که برای بالا بردن ماندگاری فرش، جارو زدن در جهت خواب پرزهای فرش انجام گیرد. برای جارو زدن سر جارو را به صورت مدام هی عقب جلو نکنید، زیرا آسیب جدی به بافت فرش میزند.

روش صحیح:

ابتدا سر جارو را به طرف خواب پرز فشاردهید و سپس آن را روی فرش بلند کرده و دوباره در جهت خواب پرزها به حرکت در آورید، برای پیدا کردن جهت خواب فرش، خودتان را به دردسر نیاندازید زیرا کاری بسیار آسان است، کافی است دست خود را به آرامی برروی فرش بکشید، اگر فرش زیر دست شما خشن باشد و پرزها از جای خود بلند شود، آن جهت خواب فرش نیست، بلکه جهت خواب فرش جهتی است که وقتی دست خود را برروی پرزهای فرش میکشید، پرزها در زیر دست شما بسیار نرم و یکنواخت باشند.
شما وقتی یک فرش نو و تازه را خریداری میکنید احتمال اینکه از روی آن پرز زیادی پراکنده شود، زیاد است لذا اولین کاری که بعد از خریداری فرش جدیدتان برای افزایش طول عمر آن انجام میدهید این است که با جارو تمامی پرزهای اضافی را در همان بار اول از روی فرش جمع کنید.

فاصله میان دفعات جارو زدن بستگی به میزان رفت و آمد و کارهایی دارد که در خانه انجام میدهید. یکبار در هفته حداقل زمانی است که باید فرشهارا جارو کنید. برای خانه هایی که رفت و آمد و تردد زیاد است و یا حیوانات خانگی دارند باید این عدد به دو یا سه بار در هفته تغییر داده شود. اینکار مواد حساسیت زا مانند گردوخاک و… را از بین الیاف فرش تمیز کرده و کمک میکند فرش شما به بهترین شکل دیده شود.

?برای جارو زدن استفاده از جاروهایی با برسهای دوار پیشنهاد خوبی میتواند باشد که پرزهای فرش را بهم میزند و برطرف ساختن ذرات و گردو غبار و حتی حشرات موذی را آسانتر میکند.
فرشهایی با ساختار پرپرز و متراکم مخصوصا انواع پشمی آن ممکن است در برابر برس زدن حساس باشند و پرز، پرز شوند. برای چنین ساختارهایی، استفاده از جاروهای مکنده و یا دستگاههایی که برسهای آنها قابل تنظیم است و پرزهای فرش را بهم میزند، پیشنهاد میشود.

تغییر موضع دادن:

در هنگام جارو زدن گهگاهی مسیر را عوض نمایید، یعنی از جهات مختلف جارو بزنید تا پرزو بافت فرش حالت خود را از دست ندهد و از پرز پرز شدن زیادی بکاهید.

?میتوان گفت که نوع موادی که فرش برروی آن قرار گرفته نیز بر روی دفعات جارو زدن تاثیر گذار میباشد. برای مثال در محیطی که فرش بر روی سنگ فرش قرار گرفته و یا اینکه بر روی آسفالت قرار دارد در نوع نگهداری تفاوتهای وجود دارد.

?جارو زدن منظم نه تنها کف اتاقها و فرشها را تمیز نگه میدارد و به آنها ظاهری زیبا میبخشد، بلکه به کاهش حشرات موذی ریز و باکتریهایی که ممکن است سلامت شما و همچنین فرش شمارا به خطر بیاندازند هم کمک میکند.
بعد از اتمام جارو زدن، فرش شما مانند چمنی که به زیبایی زده شده، یک الگوی مورب را نشان میدهد. تغییر جهت تضمین میکند که گردو غبار بیشتری جمع کنید و در ضمن از پرز قالی محافظت کنید.

نکته:

جارو برقی بی کیفیت ممکن است که سطح فرش را به خوبی تمیز نماید اما به طور تاثیر گذار قادر به جمع آوری ذرات غبار در عمق فرش نمیباشد که این مساله منجر به کاهش طول عمر فرش شما خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *